Blog

Izoterma – opłaca się,
czy się nie opłaca?

Chcesz wiedzieć, co łączy produkty spożywcze, elektronikę i leki? Wszystkie powinny być utrzymywane w zbliżonej, niskiej temperaturze, a to oznacza, że idealnym środkiem transportu są dla nich pojazdy z izotermą. W tym artykule dowiesz się, czym są takie samochody oraz czy inwestowanie w nie jest opłacalne.

Po wszystkich drogach świata jeżdżą ciężarówki załadowane różnymi towarami, a wśród nich produkty, które należy przewozić i przechowywać w odpowiednich warunkach. Do takich ładunków należą m.in. produkty spożywcze. Ze względu na przyspieszony proces psucia w wysokich temperaturach, jedzenie jest transportowane w izotermach. Są to naczepy, które pełnią rolę chłodni i bez względu na warunki atmosferyczne utrzymują produkty w niskiej temperaturze. Dzięki temu jedzenie dociera do producentów świeże i zdatne do spożycia.

Mimo to zlecenia transportowe izoterma ma różnorakie. Oprócz pożywienia, w chłodniach przewożone są też m.in. leki oraz elektronika. Wymagają one mniejszych obostrzeń niż produkty spożywcze, jednak w tym wypadku również należy pilnować, by do środka nie dostały się niepożądane substancje, światło czy wilgoć.

Wydaje się więc, że izoterma to świetny biznes, jako że samochody o tej wyspecjalizowanej konstrukcji mogą przewozić znacznie więcej specyficznych produktów. Ogłoszenia umieszczane na giełdach ładunków również potwierdzają zapotrzebowanie na izotermy, a brak wolnych pojazdów świadczy o tym, jak bardzo są rozchwytywane.

Czy jest więc jakiś haczyk? Niestety tak. Jak już wcześniej zasygnalizowano, pojazdy z izotermą posiadają wyspecjalizowaną konstrukcję, a to oznacza, że stworzenie takiej zabudowy jest droższe niż zakup zwykłej przyczepy z plandeką. Na szczęście ma to też swoją dobrą stronę. Transport produktów wymagających chłodzenia uzyskuje większe stawki za kilometr niż przewóz standardowych ładunków, więc pieniądze zainwestowane w przerobienie samochodu na izotermę zwrócą się bez większego problemu.

Należy również pamiętać, że chłodnie nie zachowują idealnej temperatury przez cały czas trwania podróży i tracą ok. 1–3 stopni na dobę. W związku z tym izotermy są wykorzystywane przeważnie na krótkich lub średnich odległościach, żeby zachować odpowiedni efekt. Mimo to na stronach giełd transportowych w Europie można znaleźć oferty wolnych ładunków wymagających transportu pojazdem z izotermą. Biorąc pod uwagę jakość dróg, nie powinno to dziwić. Przy takiej liczbie autostrad i dróg szybkiego ruchu rozmieszczonych na terenie całej Europie, przejazd pomiędzy państwami mieści się w zakresie średniego, a czasem nawet krótkiego dystansu.

Tym bardziej warto zwrócić uwagę na potencjał pojazdów z izotermą, jako że pomimo wyższego wyjściowego wkładu finansowego, transport z wykorzystaniem chłodni jest opłacalny. Większa stawka za kilometrówkę oraz odpowiednia liczba zleceń szybko doprowadzą do odzyskania i pomnożenia zainwestowanych pieniędzy.

Oferty transportu izotermy znajdziesz tutaj http://pl.trans.eu/transport/isotherm/