Blog

Przyjemny transport miejski

Transport miejski cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców miast, ale i mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy w mieście pracują lub uczą się. Zarządy transportu miejskiego wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów, przez co zwiększa się ich zainteresowanie.

Jakich plusów pasażerowie upatrują w jeżdżeniu autobusami i zastępowaniu nimi samochodów osobowych? Przede wszystkim chodzi o koszty transportu. Kupując bilety miesięczne, oszczędzają dużo pieniędzy, które inaczej wydaliby w ciągu miesiąca na paliwo. To jest główny powód, by wybrać autobus. W zamian za to, że ludzie przesiadają się do komunikacji miejskiej, dostają pełen wachlarz udogodnień. Miejski transport ciągle się rozwija, wprowadzając rozwiązania, o których wcześniej się nam nie śniło.

Takimi udogodnieniami są na przykład automaty biletowe rozstawione w różnych punktach miastach, najczęściej na przystankach. Można w nich kupić bilet. Wcześniej słychać było głosy skargi, że bilety były dostępne głównie w kioskach i u kierowcy, przy czym przeprawa z kierowcą była na tyle stresującym wydarzeniem, że większość starała się kupować je wcześniej, a oprócz tego u kierowcy zwykle jest drożej. Oczywiście, wymagane jest, aby bilety kupować wcześniej i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy jedzie się na gapę, bo nie ma możliwości zakupu biletu. Jeśli ktoś w ostatniej chwili bez biletu decyduje się na jazdę danym autobusem, to także nie ma problemu: może go zakupić w bileterce znajdującej się w pojeździe. I nie będzie on wcale droższy.

W autobusach komunikacji miejskiej pojawiają się także elektroniczni lektorzy, informujący jadących, na jakim przystanku znajdują się obecnie i jaki będzie następny. To duża zmiana w porównaniu z tymi czasami, kiedy nie wiedziało się, gdzie trzeba wysiąść i obserwowało tylko okolicę, aby zorientować się, gdzie się jest. Oprócz lektorów zamontowane są również tablice, na których wyświetlają się takie same informacje wraz z całą trasą przejazdu.

Ciekawym pomysłem modernizującym miejską komunikację jest budowanie ogrzewanych przystanków. Jest to duży wydatek, ale nie dotyczy wszystkich przystanków, ale takich, które są najbardziej oblegane. Taki pomysł sprawdzi się szczególnie wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje i trzeba schować się przed deszczem. No i oczywiście w zimie, kiedy temperatura jest niska. Długie nieraz oczekiwanie na autobus będzie przyjemniejsze i kierowcy będą mieć mniejsze wyrzuty sumienia, jeśli się spóźnią.

Ciekawe, jakie jeszcze udogodnienia będą wprowadzone, aby podróż autobusem była miłym